Kino domowe w PRL-u

rzutnik prl bajki

Takiego klimatu nie stworzy wspólny seans bajki na DVD. Tej atmosfery nie da nawet rodzinne przeglądanie albumów ze zdjęciami. Mieliście w domu rzutnik do slajdów? Ja miałam. Mąż też miał, stąd wnioskuję, że i w Waszych głowach właśnie pojawiła się mała ciepła iskierka: „Było!”.

W moim rodzinnym domu w długie, ciemne wieczory ustawialiśmy na sztorc obok siebie dwa dodatkowe blaty do stołu. Choć trochę przeszkadzała nam szpara między nimi to nie mieliśmy lepszego pomysłu na białe tło dla naszych slajdów (jak w każdym porządnym mieszkaniu lat 80-tych, na ścianach były oczywiście tapety).

Im więcej nas było, tym lepiej. Najfajniej oglądało się zdjęcia z przyjaciółmi z dzieciństwa. Siadaliśmy na kanapach, fotelach i podłodze, a tata uruchamiał projektor. W tamtym czasie to było albo-albo. Wywoływałeś zdjęcie, albo robiłeś z filmu pozytyw na slajdy. Dlatego tych zdjęć nie mieliśmy w albumach i słabo je znaliśmy. Większość była w sepii, wiele z nich z wykonanych w domu dziadków w Gnieźnie. Dużo było przy tym wspomnień, bo na zdjęciach uwieczniono między innymi nasz ówczesny pokój dziecięcy, pierwsze kąpiele, Boże Narodzenia i zabawki. Było też sporo śmiechu, w końcu zakurzone slajdy zdradzały, jak wyglądały byłe narzeczone wujków i oni sami w niesamowitych fryzurach z lat osiemdziesiątych.

Kiedy byłam chora, a przytrafiało mi się to częściej niż rówieśnikom, siedząc w dużym łóżku rodziców wyświetlałam sobie na projektorze bajki. Pamiętacie „Nocne kłopoty zabawek Doroty”? A „Awanturę w Zwierzątkowie”?

Jasne, dziś mamy przepięknie wydane książki, animowane komputerowo  bajki na DVD i na Youtube, ale nic nie tworzy takiego samego klimatu. A może to kwestia magii wspomnień i taka rozrywka nie będzie już żadną atrakcją dla naszych dzieci? Sprawdziliśmy dziś wieczorem – Małej się podobało.

P.S. Z ciekawości zajrzałam na Allegro. Okazuje się, że można kupić odrestaurowany rzutnik z czasów PRL-u z kompletem bajek. Za 250 złotych! Ciekawe, jak się sprzedają?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s