7 najlepszych książek dla małych dzieci

robimisie01

Biblioteczka Oli szybko się rozrasta, a my odkrywamy wciąż nowe, rewelacyjne książki dla dzieci. Półki w księgarniach uginają się od różnych pozycji i można w tym wszystkim przegapić prawdziwe perełki. Dziś zaprezentuję Wam siedem książek, które uwielbiamy zarówno my jak i nasza Ola, i które śmiało możemy Wam polecić.

1. Księga dźwięków, autor: Soledad Bravi, Wydawnictwo Dwie Siostry.

To prawdziwy hit. Sto dwanaście stron tętniących najróżniejszymi dźwiękami, których nauka z pewnością wpłynie na rozwój mowy Waszego dziecka. Idealna dla Bąbli na moje oko już od szóstego miesiąca życia. Być może wiecie, „jak robi” kot, pies, sowa czy pociąg, ale dam głowę, że nie wiecie, „jak robi” ślimak, gniazdko elektryczne i… mama.

ksiega dzwiekow 01ksiega dzwiekow 04ksiega dzwiekow 02

2. Pędząca ciuchcia, autorzy: Jim Field, Fiona Watt, Wydawnictwo Olesiejuk.

Wspaniała książka nie tylko dla fanów lokomotyw. Każda strona to inna kolejowa trasa dla małej ciuchci zmierzającej do zoo. Co po drodze spotka? A to już zadanie dla Waszej spostrzegawczości i wyobraźni. Doskonała graficznie. Piękne ilustracje!

pedzaca ciuchcia 01pedzaca ciuchcia 02pedzaca ciuchcia 03

3. Polscy poeci. Wiersze dla dzieci oraz Jan Brzechwa – najpiękniejsze wiersze dla dzieci, Wydawnictwo Zielona Sowa.

Gdyby tę listę tworzyła Ola to „Polscy poeci” znaleźliby się na pierwszym miejscu. Wspominałam już kiedyś o tej książce przy okazji tworzenia teatrzyku. Wielkim atutem obu pozycji są doskonałe, przezabawne ilustracje Marcina Południaka. Ponadto ja osobiście zakochałam się w twórczości Tadeusza Śliwiaka, przypomniałam sobie „Małpę w kąpieli” Aleksandra Fredro i w końcu doceniłam patronkę mojej podstawówki – Marię Konopnicką. A nasze dziecko dzięki tej książce potrafi dokończyć zdanie „na tapczanie siedzi…”, a gdy mówię „Cygan i…” bez wahania dodaje „baba”.  Gorąco polecam!

wiersze dla dzieci 01wiersze dla dzieci 04wiersze dla dzieci 03wiersze dla dzieci 02

4. Wiosna na ulicy Czereśniowej, autor: Rotraut Susanne Berner, Wydawnictwo Dwie Siostry.

Ostatnio to mój faworyt w Bibliotece Aleksandryjskiej. Przypomina mi „Noc pluszowych zabawek” z mojego dzieciństwa. Wybierałyśmy z siostrą jednego bohatera z pierwszej strony i śledziłyśmy jego losy na kolejnych, a zadanie polegało na odgadnięciu, kogo wybrała ta druga.

Tu można się bawić podobnie. Podglądamy życie mieszkańców ulicy Czereśniowej, ale ich historie musicie opowiedzieć sami śledząc kolejne strony, na których naprawdę wiele się dzieje! To wspaniała zabawa na spostrzegawczość. Jestem pewna, że tę książkę odkrywać będziemy jeszcze wiele lat, wciąż dostrzegając nowe detale i ciągi przyczynowo-skutkowe. A nawet, gdy już nie będzie miała przed nami tajemnic, na rynku są jeszcze w tej serii „Lato”, „Jesień”, „Zima” i – to dopiero może być ciekawe! – „Noc na ulicy Czereśniowej”.

wiosna na ulicy czeresniowej 01wiosna na ulicy czeresniowej 02

5. Miasteczko MAMOKO, autorzy: Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Wydawnictwo Dwie Siostry.

W zamyśle bardzo podobna do „Ulicy Czereśniowej”, ale stworzona z jeszcze większym poczuciem humoru. Co spotka żółwia Gerwazego Skorupko? Komu pomoże lew Hipolit Grzywa? Po co przyleciał do miasteczka ufoludek Zygmunt Kosmiczny? Gwarantuję, choć i tu fabułę musicie dopowiedzieć sobie sami, że nie będziecie mogli oderwać się od tej książki!

miasteczko mamoko 01miasteczko mamoko 03miasteczko mamoko 02

6. Jest tam kto?, autor: Anna Clara Tidholm, Wydawnictwo Zakamarki.

Wchodzimy do małego domu, a tam co? Przytulny pokój i… kolejne drzwi. Co się stanie, jak zapukamy i je otworzymy? Sprawdźcie sami. Maluch na pewno też będzie ciekawy i pomoże je otworzyć. Prosty pomysł, ilustracje  łatwe do „ogarnięcia” dla młodych oczu, a przy okazji uczy kolorów.

jest tam kto 01jest tam kto 03jest tam kto 04

7. Robimisie i Różnimisie, autor: Agata Królak, Wydawnictwo Dwie Siostry.

Narysowane prostą, infantylną wręcz kreską „Różnimisie” wytłumaczą małemu dziecku, że są misie zdrowe i chore, odważne i nieśmiałe, głodne i syte, a także wiele innych. „Robimisie” zaś mogą natchnąć je do pierwszych rozważań na temat przyszłości, pokazując w pracy m.in. fotografa, fryzjera, położną czy kominiarza. Ola lubi obie książeczki, ale wydaje mi się, że to pozycja dla dzieci w wieku 2-3 lat.

robimisie01robimisie02robimisie03

Te książki z czystym sumieniem możemy polecić Wam i Waszym dzieciom. Ale znamy też takie, których powinniście się wystrzegać, pisaliśmy o nich tutaj.

A jakie książki Wy dodalibyście do tej listy?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s