Mak

mak

Są takie wierszyki, rymowanki i dziecięce zabawy, którymi raczyły nas nasze mamy, ciotki i babcie. I choć bawiły nas do łez to z czasem zupełnie o nich zapomnieliśmy. No może nie zupełnie, bo nadchodzi dzień, kiedy sami jako rodzice nagle je sobie przypominamy. Tak było z tym makiem.

„Siała baba mak,

Nie wiedziała jak,

A dziad wiedział – nie powiedział,

A to było tak.”

Znacie ten wierszyk? Zachowałam w pamięci wspomnienie, gdy jako kilkuletnia dziewczynka maszeruję przez pokój w jego rytm z siostrą mojej babci. Mocno się trzymamy skrzyżowanymi rękoma.

„A dziad wiedział – nie powiedział, a to było… TAK!”.

Na ostatni rym następowała gwałtowna zmiana kierunku marszu (bez puszczania rąk), co zawsze bawiło mnie do łez.

Nasza Ola jest jeszcze –jak to mówimy – trochę za mało ogarnięta, by ten marsz wykonać. Od czasu do czasu maszeruję z nią jednak na rękach w rytm „maku” po mieszkaniu. Obrót zawsze wywołuje u niej śmiech, błaganie „jesze, jesze!” i hasło „maK!”. Bo Ola pięknie wymawia literkę „k”. Odnoszę wręcz wrażenie, że to jej ulubiona.

Mamy dobrą porę roku, by wyjaśnić co to mak. Na spacerach Ola podziwia więc czerwone kwiatki i teraz jak widzi coś czerwonego w trawie to woła też „mak!”. Ale to taka dygresja 😉

Dziś puściłam jej po raz pierwszy skrót filmu z naszego ślubu i wesela. Bardzo była zainteresowana, komentowała kogo widzi (mama, tatuś, baba, dziadzia…) i co widzi: jak podpisywałam dokumenty użyła swojego słowa na kredki; jak wychodziliśmy z kościoła zawołała „amen”; jak stłukliśmy kieliszki powiedziała „bam”.

Nagle scena pierwszego tańca. Zestresowani rodzice ruszają w rytm walca angielskiego – po kwadracie, nóżka w nóżkę i nagle pojawia się krok zmienny, mama na filmie odwraca głowę, a dziecko przed telewizorem radośnie wykrzykuje:

„MAK!!!”.

walc angielski slub

Człowiek tak się starał, chodził na te wszystkie kursy tańca, stresował się tym pierwszym tańcem, a tu dziecko Ci mówi, że po prostu odstawiłaś na parkiecie „siałababę”…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s