Jak postępować z ciężarną na ostatnich nogach?

ciezarna na ktg

Przygotowałam dla Was poradnik. Każdy bowiem wcześniej lub później znajdzie się w pobliżu ciężarówki, która czeka na rozwiązanie. To może nie być przyjemne towarzystwo 😉 Czego nie mówić, jak z nią postępować i jak być oparciem, a nie dodatkowym balastem?

Zasada 1 – BRZUSZEK JAK PIŁECZKA

Nawet jeśli brzuch ciężarnej powala swoimi rozmiarami, zawsze należy jej mówić, że ma taki śliczny, okrągły jak piłeczka. No i mały przede wszystkim. O ile w pierwszych miesiącach kobiety chętnie go wypinają, podkreślają ciążowymi ciuszkami i noszą z dumą, o tyle w ostatnich dniach wydaje im się wielgachny, a same czują się jak hipopotamy.

Zasada 2 – PIĘKNA, NIE BESTIA

Choćby twarz przyszłej mamy obsypał trądzik, nogi spuchły jak poduszki, a ona sama przytyła 30 kilogramów – dla otoczenia kwitnie, jest piękna, a ciąża jej służy.

Zasada 3 – LEPIEJ NIE PYTAĆ

Po trosze troska, po trosze ciekawość pcha na tym etapie otoczenie ciężarnej ku telefonowi. Dzwonią, piszą, interesują się jej samopoczuciem. Przed terminem porodu pytanie „jak się czujesz” jest ok. Po terminie może już irytować. Najgorsza opcja to pytania po terminie „nadal nic?”, „czujesz chociaż jakieś skurcze przepowiadające?” i „czy lekarz wie co robi, nie chcąc wywoływać jeszcze porodu?”.

zapis ktg

Zasada 4 – KAŻDY PORÓD JEST INNY

Choćbyś znał milion ciekawych historii o porodach, przemilcz je. Opowiadanie ich teraz nie ma najmniejszego sensu. Te optymistyczne, o szybkich i bezbolesnych rozwiązaniach mogą tylko zirytować. Te straszne, drastyczne i pełne detali mogą nie tylko przerazić, ale wręcz wpędzić ciężarną w depresję przedporodową.

Zasada 5 – NOS WE WŁASNY TALERZ

Absolutnie zakazane są na tym etapie komentarze dotyczące spożywanych przez ciężarną produktów. Zmęczona ciążową dietą i tuż przed okresem prawdopodobnie jeszcze większych wyrzeczeń (związanych z karmieniem piersią) niech sobie wypije tę pepsi, pożre chipsy i pudełko lodów. Za dowcipny komentarz w stylu „to chyba będzie dorodne dziecko” – uprzedzam – można oberwać po głowie. Boleśnie.

Zasada 6 – POMÓŻ

Przepuść w kolejce, ustąp miejsca w autobusie, wnieś za nią siatki po schodach, pomaluj paznokcie u stóp, załóż jej buty, zabierz starsze dziecko na spacer. Ale też nie protestuj, jeśli chce myć okna, przekopywać ogródek i organizować generalne porządki. W tej drugiej sytuacji możesz zaproponować, że załatwisz jakąś ostro doprawioną potrawę, piłkę do skakania, albo po prostu potowarzyszysz w długim spacerze. Zabierz jednak ze sobą telefon!

Zasada 7 -NIE NĘKAJ

Jeżeli ciężarna nie odpowiada na smsy i telefony, prawdopodobnie jest już w kiepskim stanie psychicznym i nie ma na to po prostu siły ani ochoty. Zamiast wysyłać kolejne w stylu „czy to już???” „ale dacie znać???”, najlepiej przestać. I poczekać.

 

Czy moje zasady zagwarantują Wam bezproblemowe relacje z ciężarnymi na ostatnich nogach? Ależ skąd, nie daję żadnej gwarancji. Każda kobieta jest przecież inna, a jak dołożycie do tego hormony to macie gwarantowane jedynie… problemy.

Jedyne co jest pewne to, że żadna kobieta po terminie nie obrazi się, jeżeli NIE będziecie jej pytać o ciążę. Ona i tak myśli o niej cały czas.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jak postępować z ciężarną na ostatnich nogach?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s