Jak napisać wniosek o roczny urlop macierzyński?

jak_napisac_wniosek_o_macierzynski

Jeśli chcecie bez przeszkód załatwić formalności, musicie być bardzo skrupulatni. I nie liczcie na podpowiedź ZUS-u.

Zacznijmy od przypomnienia, że nie ma czegoś takiego jak „roczny urlop macierzyński”. Pod tym powtarzanym przez prawie wszystkich hasłem kryje się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. I to wszystko należy zawrzeć we wniosku, JEŚLI od razu występujecie o cały rok urlopu. Może to brzmieć np. tak:

Wnoszę o udzielenie przysługujących mi 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, na dziecko … (tu wpisz imię/imiona i nazwisko pociechy), urodzone … (tu wpisz stosowną datę).

Z urlopu na dziecko mogą korzystać też tatusiowie, więc żeby nie było niejasności należy dołączyć oświadczenie, że w naszym przypadku ojciec dziecka nie zamierza skorzystać z tej możliwości:

Oświadczam, że z urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał ojciec dziecka … (tu wpisz jego personalia, podobno powinny zawierać także PESEL).

Takie pismo należy opatrzyć datą, danymi osobowymi matki i skierować je do pracodawcy lub – jeśli prowadzicie własną działalność gospodarczą – do wydziału zasiłków właściwego oddziału ZUS-u. Na samym dole należy się oczywiście podpisać.

Do wniosku musimy dołączyć zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku: ZUS Z-3 – w przypadku pracowników, ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, albo ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych. Bez obaw, gotowe formularze można znaleźć na internetowej stronie ZUS-u.

Trzeba się śpieszyć, bo na złożenie wniosku mamy 14 dni.

Czy da się te formalności załatwić za jednym zamachem? Niekoniecznie, bo oprócz wniosku z załącznikiem należy dostarczyć zaświadczenie ze szpitala i akt urodzenia dziecka. O ile zaświadczenia wydawane są przez lekarzy na bieżąco, o tyle urzędnicy mają swoje terminy; nas do magistratu zaprosili trzynastego dnia od porodu. Na szczęście akt urodzenia można dostarczyć po upływie 14 dni, JEŚLI w terminie złożyliśmy sam wniosek. Nie należy tego jednak odkładać w nieskończoność, bo tylko komplet dokumentów uruchomi młyny, które przelewają pieniądze na konta „wypoczywających” na urlopach matek.

Reklamy

3 myśli w temacie “Jak napisać wniosek o roczny urlop macierzyński?

  1. Poszukuje informacji ‚ile’ dostanie ojciec gdyby to on poszedł po 26 tyg na urlop rodzicielski. Czy 80 lub 60% pensji swojej czy matki?

    Polubienie

  2. My rozumiemy to tak: jeżeli kobieta deklarowała na początku, że wykorzysta 26 tygodni urlopu (100% płatne) i jednak ojciec chce wykorzystać pozostały urlop- wówczas 60%. Jeżeli od początku kobieta deklarowała, że będą korzystać z ojcem dziecko z urlopu rocznego – zarówno ona jak i on otrzymują 80% podczas „swojej” połowy. W obu przypadkach w trakcie pobytu ojca na urlopie otrzymuje on zasiłek z ZUS wyliczany na podstawie jego pensji. Dla pewności jednak odsyłamy do informacji telefonicznej w ZUSie, bo my tego scenariusza nie przerabiamy i nie mamy 100% (ani 80 ani nawet 60 procent ;)) pewności, że dobrze to rozumiemy.

    Polubienie

  3. A jeśli chcę pójść na macierzyński przed porodem, to ile mam dni na złożenie wniosku u pracodawcy? Czy mogę to zrobić kilka dni przed planowanym macierzyńskim (obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim)? W kodeksie pracy nie znalazłam informacji o takiej dacie, tylko o tym, że mogę pójść na macierzyński na max.6 tyg.przed porodem.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s